Aktualności

KAPITULARZ- WYKŁADY FNH

11 Wrz , 2015  

11990742_536863086463248_131835486_o Obiecaliśmy więcej szczegółów odnośnie Kapitularzu. Oto tematy naszych wykładów i godziny ich prezentacji.

Zapraszamy!

12.00 Miasta w czasie sejmów i elekcji – dr Sebastian Adamkiewicz (FNH oraz Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Życie w mieście w czasach staropolskich przebiegało od targu do targu. Czasem jednak spokój ten przerywał sejm, sejmik lub zjazd szlachecki. Czy dla miasta była to szansa na deszcz pieniędzy czy może raczej zagrożenie kalkulacją strat?

13.00 „Ta przerażająca maszyna zabiła mi krowę”. Blaski i cienie rewolucji kolejowejdr Przemysław Piotr Damski (FNH oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula)

Zmierzający od miasta do miasta po żelaznej drodze pojazd nie stanowi dziś nadzwyczajnego widoku. Pociąg uważamy za bezpieczny i tylko czasem jakaś katastrofa na chwilę zakłóca ten obraz. A jak było na początku, gdy spokojny krajobraz łąk i lasów zaczęły przecinać torowiska i wkroczyła w nie głośna, ciężka i szybka machina?

14.00 Jak mogłaby wyglądać Łódź? Alternatywna wizja rozwoju miasta – dr Kamil Śmiechowski (FNH oraz Uniwersytet Łódzki)

Jak wyglądałaby dziś Łódź gdyby nie rozwinął się w niej przemysł? Jaka byłaby gdyby w XIX i XX wieku rozwijała się planowo? Która z XX-wiecznych wizji rozwoju miasta była najciekawsza? Spróbujmy puścić wodze fantazji i zastanowić się „co by było gdyby?”.


404